Evde Enjeksiyon Uygulaması, Sıhhat Sağlık Kabini

Evde Enjeksiyon Uygulaması

Enjeksiyon uygulaması, deri altı, kas ya da damar içine enjektör aleti ile ilaç uygulama işlemidir. Enjeksiyon işlemi her insan tarafından yapılamamaktadır. Enjeksiyon uygulamasını yapabilmek için eğitim almış doktor ya da hemşire gibi sağlık personelleri gerekmektedir.

Enjeksiyon Çeşitleri Nelerdir?

Enjeksiyon uygulaması eğitim almış sağlık personeli tarafından uygulanmaktadır. Yapılan enjeksiyon işleminin çeşitleri bulunmaktadır. Enjeksiyon çeşitleri şunlardır:

Muskuler enjeksiyon: İlacın kas içine uygun bir teknik ile enjekte edilmesi yöntemidir. Kalçanın bir kısmı hayali çizgi ile dörde bölünerek üstteki kısma enjekte edilir. Kol ve bacakta üst kol ile üst bacağın yan orta kısmına ilacın enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır. Genellikle kalça kasları tercih edilir. Ancak hareket ve dönme sıkıntısı olan hastalarda kol ve bacak muskuler enjeksiyon uygulaması kullanılmaktadır.

Deri altı enjeksiyon: Genellikle kol ve bacağın yan kısımlarında sıklıkla kullanılan bir enjeksiyon yöntemidir. Z tekniği denilen bir teknik ile ilaç deri altına verilmektedir.

Damar içi ilaç enjekte etme yöntemi: vücutta kirli kanı taşıyan toplar damarlara enjekte edilerek yapılan bir tekniktir. Bu uygulamada enjekte edilen ilacın ve ilacın sulandırıldığı sıvının miktarı önemlidir. Bazı ilaçlar damara enjekte edilirken yanma hissine sebebiyet verdiği için bol sıvı ile sulandırılarak hastaya yavaş uygulanması gerekmektedir.

Evde Enjeksiyon Hizmeti Kimlere Verilir?

Evde bakım ve enjeksiyon hizmetini hastaneye gelemeyen, ileri yaş hastalar, yatalak hastalar, kalp hastalar, onkolojik hastalar ya da başka önemli kronik hastalığı olanlar alabilmektedir. Bu sıkıntıları olan hastalara evlerinde muayene hizmeti, tedavi, ilaç uygulama, rehabilitasyon gibi hizmetler verilmektedir. Muayene edilen hastalara uygulanması gereken enjeksiyon ilaçları eve gelen uzman bir sağlık personeli aracılığı ile uygulanmaktadır. Gelen personeller hasta ve yakınlarına hasta bakımı konusunda eğitim de vermektedirler.
  • Sıhhat Sağlık Kabini olarak; Evde Enjeksiyon Uygulaması, Evde Yara Bakımı ve Pansuman, Evde Kan Alma ve Kan Grubu Bakma, Beslenme ve İdrar Sondası Değişimi, Kulak Yıkama ve Kulak Delme, Evde Batık Tırnak Tedavisi, Evde Serum Takma, Tansiyon ve Şeker Ölçümü vede Dikiş Atma ve Alma hizmetlerini vermekteyiz.
☎ Ara | Sıhhat Sağlık Kabini